2023. évi Deák Ferenc születésének 220. évfordulója színesfém emlékérme (BU)
A történelem rajongóinak tökéletes ajándék!
névérték: 3 000
minőség: BU
kibocsátás: 2023.10.17.
anyag: Színesfém
finomság: Cu75Ni25
kibocsátott darabszám: 5000 darab
átmérő: 38,61 mm
súly: 30,8 g
tervező: Bitó Balázs
Deák Ferenc (1803. október 17. – 1876. január 28.) a „haza bölcse”, a 19. századi magyar történelem egyik legnagyobb formátumú politikusa, az első felelős magyar kormány igazságügyi minisztere. 1848 tavaszán, a forradalom győzelmét követően fontos szerepet játszott a modern, immár polgári magyar állam megteremtésében. A szabadságharc leverése után a passzív ellenállás vezéralakja, majd az 1867-es kiegyezést létrehozó tárgyalássorozat sikeres vezetője.
A segítségével megalkotott dualista monarchián belül zajlott le a következő fél évszázadban Magyarország virágzó gazdasági és társadalmi fejlődése, anyagi és szellemi gyarapodása.
A „Deák Ferenc” emlékérmék fókuszában a „haza bölcse” jogalkotói tevékenysége áll, hiszen jogászként és miniszterként egyik vezetője volt a polgári átalakulás és a nemzeti modernizáció jogi kereteit és joganyagát megvalósító törvényhozási és igazgatási tevékenységnek. Az érmék egyúttal utalnak az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc egyik legfontosabb eredményére, az első felelős magyar kormány megalakulására, amelynek idén ünnepeljük a 175. évfordulóját.
Előlap: Az emlékérme előoldalán az 1848-as igazságügyi miniszteri pecsét viaszlenyomata, a jogalkotás hitelességének egyik biztosítéka került ábrázolásra. Külső köriratban a „DEÁK FERENC AZ ELSŐ FELELŐS MAGYAR KORMÁNY IGAZSÁGÜGYI MINISZTERE” felirat olvasható. Az előlapon szerepelnek a kötelező érmeképi elemek: MAGYARORSZÁG felirat, a 3000 FORINT értékjelzés, a 2023. verési évszám és a BP. verdejel.
Hátlap: A hátoldalon az államférfi – a neves osztrák festőművész, Franz Eybl 1842-ben készült litográfiáját idéző – félalakos ábrázolása jelenik meg. A függőleges vonallal elvágott portré mellett a Deák születési és halálozási évét jelölő 1803 és 1876 évszámok olvashatók, mellettük az államférfi kézjegye, mellyel teljessé válik a jogalkotói hitelesség. Köriratban Deák egyik legismertebb intelme olvasható:
„KOCKÁZTATHATUNK MINDENT A HAZÁÉRT, DE A HAZÁT KOCKÁZTATNI SEMMIÉRT NEM SZABAD”.
A két érmeoldal összhangját erősíti a kiemelt tematikai elemek – előoldalon a pecsét, hátoldalon a portré – középponthoz viszonyítottan kissé aszimmetrikus elrendezése. A jubileumi emlékérméket Bitó Balázs iparművész tervezte.